Muğla´da Gezilecek Yerler

Muğla’da gezilecek yerler denilince akla hem tarihî doku hem de el değmemiş koyları gelmektedir. Türkiye’nin en büyük ve en önemli turistik yerlerine ev sahipliği yapan Muğla, bu bakımdan tatilcilerin gözdesidir. Yeni yerler keşfetmek, keşif yaparken aynı zamanda doğanın tadını çıkarmak isteyen herkes için ideal bir tatil merkezi olan Muğla, her sezon binlerce turist ağırlamaktadır.

Muğla, bir kısmı Akdeniz ama büyük kısmı Ege bölgesinde kalan bir ildir. Muğla’yı meşhur yapan ise Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris, Milas, Datça ve Bodrum gibi tatil beldelerine ev sahipliği yapmasıdır. Ayrıca, tarım ana geçim kaynağı olan il, sebze yemekleri ile meşhurdur. Tüm bu özellikleri bir yana, Muğla, tarihî açıdan da pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir ildir. Bu bakımdan da sadece doğal güzellikleri ile değil, ören yerleri ile de turistlerin gözdesi olmaktadır.

Muğla´da Gezilecek Tarihi Yerler

Muğla hem deniz kenarında bulunması hem de konumu gereği pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, UNESCO’nun da dikkatimi çeken pek çok ören yerle çevrilidir.

Bu tarihî yerlerden bir tanesi 2600 yıllık bir geçmişiyle dönemindeki en büyük tıp okuluna sahip Knidos antik kentidir. Knidos, Datça’da bulunur. Bir koydur ve tekne ile gelen ziyaretçiler bu koya demir atabilir. Antik bir tiyatro olan Knidos’un 5.000 kişilik bir kapasitesi olduğu bilinmektedir. Son zamanlarda restorasyondan geçen ve yeniden ziyarete açılan Knidos, aracıyla gelenler için de geniş bir otoparka sahiptir. Roma ve Bizans döneminde tiyatro salonu ve tıp okulu olarak kullanılan bu kent, her iki medeniyetin izlerini taşırken, meşhur Afrodit heykeli de Knidos’ta bulunmaktadır.